Centrum för genus, fred och säkerhet (CGPS) samlar Försvarshögskolans forskning, utbildning och samverkan inom genus, fred och säkerhet. I en tvärvetenskaplig miljö möts forskare från olika discipliner för att tillsammans utveckla kunskapen om hur genus påverkar försvar, krishantering och säkerhet.
Centrumet bygger vidare på den verksamhet som sedan 2019 har bedrivits inom Försvarshögskolans forskargrupp för genus, fred och säkerhet. Genom forskningspublikationer och andra aktiviteter, externt finansierade projekt samt samarbeten med universitet och organisationer runt om i världen har forskargruppen etablerat en stark internationell profil.
Syfte och mål
Centrum för genus, fred och säkerhet initierar och utvecklar vetenskaplig och policyinriktad feministisk forskning inom försvar, krishantering och säkerhet, såväl självständigt som i samverkan med andra. Centrumet anordnar evenemang i Stockholm, internationellt och digitalt för att sprida och utveckla kunskap om hur genus påverkar krig, fred och säkerhet.
Genom samarbeten med partner i Sverige och internationellt knyter CGPS samman forskning, utbildning och praktik och främjar dialog mellan akademi, beslutsfattare och praktiker.
Centret har som mål att:
- Samla och stärka den tvärvetenskapliga forskningen om genus, fred och säkerhet och därigenom befästa Försvarshögskolans position som en av de ledande akademiska institutionerna med militär anknytning och expertis inom området.
- Stödja och vidareutveckla tvärvetenskaplig forskning om genus, fred och säkerhet genom projekt, evenemang och gemensamma ansökningar om forskningsfinansiering.
- Samordna och stärka resurserna för genusrelaterad undervisning vid Försvarshögskolan, bland annat genom att utveckla utbildningsmaterial för civila och militära utbildningsprogram.
- Ta emot internationella gästforskare och praktiker för kortare eller längre vistelser.
- Sprida expertkunskap till det omgivande samhället och försvarssektorn genom att stärka och utveckla samarbetet med beslutsfattare, civilsamhällesorganisationer och multilaterala institutioner.
Bakgrund
Sedan 2019 har forskargruppen för genus, fred och säkerhet byggt upp ett internationellt anseende genom att bedriva akademisk forskning på hög nivå, locka experter inom genus och säkerhet som talare, besökare och gäster, vinna internationella priser och erhålla extern finansiering. Gruppen har även välkomnat Försvarshögskolans första Wallenberg Academy Fellow. Varje år arrangerar forskargruppen ett flertal evenemang, däribland månatliga seminarier och flera internationella workshoppar och konferenser.
Det fullskaliga kriget i Ukraina och de intensifierade krigsförberedelserna i Sverige och övriga Europa har tydligt visat betydelsen av genusperspektiv inom försvar, krishantering och säkerhet. Efterfrågan på forskargruppens forskningsbaserade expertis ökar bland en rad olika aktörer, däribland Nordic Centre for Gender in Military Operations (NCGM), Försvarsmakten och dess ukrainska motparter, civilsamhällesorganisationer i Ukraina, lokala aktörer i Sverige samt försvarsforum på hög nivå i Europa och andra delar av världen. Samtidigt har ett växande globalt motstånd mot jämställdhet och jämställdhetsintegrering ökat behovet av gedigen expertis som bygger på årtionden av forskning. CGPS arbetar för att stärka, fördjupa och sprida Försvarshögskolans arbete inom området.
En viktig del av centrumets uppdrag är att skapa forum där forskning och praktik kan mötas och därigenom bidra till utvecklingen av framtidens förmågor inom försvar, krishantering och säkerhet.
Organisation
Centrum för genus, fred och säkerhet är en centrumbildning i projektform och är organisatoriskt placerat vid Institutionen för krigsvetenskap. Föreståndare är Annick T.R. Wibben, professor vid Institutionen för krigsvetenskap vid Försvarshögskolan.