Öppet seminarium: Ny bok Defiant Intimacies om att hålla livet igång under krig och fördrivning

Den 6 november välkomnar vi Ahmad Qais Munhazim från Thomas Jefferson University i Philadelphia, USA, för att diskutera sin nya bok Defiant Intimacies: Sustaining Life amidst War and Displacement.
Boken handlar om hur kärlek, vänskap och gemenskap hjälper afghaner i Afghanistan och i andra länder att leva vidare trots krig och tvångsförflyttning.
Defiant Intimacies är en bok om ömhet och nära relationer, med fokus på afghanska män. Under de senaste fyra decennierna har afghanska män ofta framställts som farliga, terrorister, krigare och våldsamma. Boken lyfter fram andra sidor av deras liv och undersöker kärlek, vänskap och närhet i den afghanska vardagen, utifrån queera och feministiska perspektiv. Den är en kärleksförklaring till afghaners omtanke, trofasta vänskap, gästfrihet och livsglädje – sådant som ofta hamnar i skuggan av berättelser om krig och våld.
Ahmad Qais Munhazim, som är afghan, muslim och ständigt på flykt, är docent i globala studier vid Thomas Jefferson University i Philadelphia. Som tvärvetenskaplig forskare, dekolonial etnograf och samhällsaktivist utmanar han gränserna mellan akademi, aktivism och konst. Hans forskning har publicerats i bland annat International Politics, International Feminist Journal of Politics, Journal of South Asian Studies, Critical Studies on Security och Kohl: A Journal of Body and Gender.
Information för Zoom
Anslut gärna till Zoom-mötet några minuter innan evenemanget börjar.
Anslut till Zoom-mötet via denna länk
- Mötes-ID: 662 3391 3036
- Lösenkod: 262615
Om du vill delta på plats, vänligen anmäl dig via den här länken.